ACCEPTABLE USE POLICY

This Acceptable Use Policy document, including the following list of Prohibited Activities, is an integral part of your Hosting Agreement with Metelixiz.net.tr. If you engage in any of the activities prohibited by this AUP document Metelixiz.net.tr may suspend or terminate your account.

Metelixiz.net.tr’s Acceptable Use Policy (the “Policy”) for Metelixiz.net.tr Services is designed to help protect Metelixiz.net.tr, Metelixiz.net.tr’s customers and the Internet community in general from irresponsible or, in some cases, illegal activities. The Policy is a non-exclusive list of the actions prohibited by Metelixiz.net.tr. Metelixiz.net.tr reserves the right to modify the Policy at any time, effective upon posting at http://url_to_AUP_policy.

Prohibited Uses of  Metelixiz.net.tr Systems and Services:

1. Transmission, distribution or storage of any material in violation of any applicable law or regulation is prohibited. This includes, without limitation, material protected by copyright, trademark, trade secret or other intellectual property right used without proper authorization, and material that is obscene, defamatory, constitutes an illegal threat, or violates export control laws.

2. Sending Unsolicited Bulk Email (“UBE”, “spam”). The sending of any form of Unsolicited Bulk Email through Metelixiz.net.tr’s servers is prohibited. Likewise, the sending of UBE from another service provider advertizing a web site, email address or utilizing any resource hosted on Metelixiz.net.tr’s servers, is prohibited. Metelixiz.net.tr accounts or services may not be used to solicit customers from, or collect replies to, messages sent from another Internet Service Provider where those messages violate this Policy or that of the other provider.

3. Running Unconfirmed Mailing Lists. Subscribing email addresses to any mailing list without the express and verifiable permission of the email address owner is prohibited. All mailing lists run by Metelixiz.net.tr customers must be Closed-loop (“Confirmed Opt-in”). The subscription confirmation message received from each address owner must be kept on file for the duration of the existence of the mailing list. Purchasing lists of email addresses from 3rd parties for mailing to from any Metelixiz.net.tr-hosted domain, or referencing any Metelixiz.net.tr account, is prohibited.

4. Advertising, transmitting, or otherwise making available any software, program, product, or service that is designed to violate this AUP or the AUP of any other Internet Service Provider, which includes, but is not limited to, the facilitation of the means to send Unsolicited Bulk Email, initiation of pinging, flooding, mail-bombing, denial of service attacks.

5. Operating an account on behalf of, or in connection with, or reselling any service to, persons or firms listed in the Spamhaus Register of Known Spam Operations (ROKSO) database at www.spamhaus.org/rokso.

6. Unauthorized attempts by a user to gain access to any account or computer resource not belonging to that user (e.g., “cracking”).

7. Obtaining or attempting to obtain service by any means or device with intent to avoid payment.

8. Unauthorized access, alteration, destruction, or any attempt thereof, of any information of any Metelixiz.net.tr customers or end-users by any means or device.

9. Knowingly engage in any activities designed to harass, or that will cause a denial-of-service (e.g., synchronized number sequence attacks) to any other user whether on the Metelixiz.net.tr network or on another provider’s network.

10. Using Metelixiz.net.tr’s Services to interfere with the use of the Metelixiz.net.tr network by other customers or authorized users.

Customer Responsibility for Customer’s Users

Each Metelixiz.net.tr customer is responsible for the activities of its users and, by accepting service from Metelixiz.net.tr, is agreeing to ensure that its customers/representatives or end-users abide by this Policy. Complaints about customers/representatives or end-users of an Metelixiz.net.tr customer will be forwarded to the Metelixiz.net.tr customer’s postmaster for action. If violations of the Metelixiz.net.tr Acceptable Use Policy occur, Metelixiz.net.tr reserves the right to terminate services with or take action to stop the offending customer from violating Metelixiz.net.tr’s AUP as Metelixiz.net.tr deems appropriate, without notice.


Kabul Edilebilir Kullanım Politikası

Yasak Faaliyetler Aşağıdaki liste de dahil olmak üzere Bu Kabul Edilebilir Kullanım Politikası belge, Metelixiz.net.tr ile Hosting Anlaşmanın ayrılmaz bir parçasıdır. Eğer Metelixiz.net.tr hesabınızı askıya alabilir veya sona erdirebilir bu UKA belge yasaklanan faaliyetlerin herhangi meşgul olursa.
Metelixiz.net.tr müşterileri ve sorumsuz gelen genel İnternet topluluğu 'Metelixiz.net.tr Hizmetler için s Kabul Edilebilir Kullanım Politikası ("Politika") Metelixiz.net.tr, Metelixiz.net.tr korunmasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır' ya da, bazı durumlarda, yasadışı faaliyetleri. Politika Metelixiz.net.tr tarafından yasaklanan eylemlerin münhasır olmayan bir listedir. Metelixiz.net.tr http://url_to_AUP_policy de yayınlanmasından sonra geçerli, herhangi bir zamanda Politikası değiştirme hakkını saklı tutar.
Metelixiz.net.tr Sistemleri ve Hizmetleri Yasaklı Kullanım:
1. Herhangi bir yasa veya yönetmelik ihlal eden herhangi bir malzeme iletimi, dağıtımı veya saklanması yasaktır. Bu sınırlama, doğru düzgün izin almadan kullanılamaz telif hakları, ticari marka, ticari sır veya diğer fikri mülkiyet hakları tarafından korunan maddi ve iftira içeren, müstehcen materyal olmadan içeren yasadışı bir tehdit teşkil eden veya ihracat kontrol yasaları ihlal ediyor.
2. ("UBE", "spam") İstenmeyen Toplu E-posta gönderiliyor. Metelixiz.net.tr 'in sunucuları üzerinden İstenmeyen Toplu E-posta herhangi bir form gönderme yasaktır. Aynı şekilde, başka bir servis sağlayıcıdan reklamcılık bir web sitesi, e-posta adresi veya Metelixiz.net.tr 'in sunucularda barındırılan herhangi bir kaynağı kullanan gelen UBE ile gönderme, yasaktır. Metelixiz.net.tr hesapları veya hizmetlerin müşterileri istemek, veya yanıt toplamak için kullanılabilir olmayabilir, bu iletiler bu Politikada veya diğer sağlayıcının ihlal eden yerde başka bir Internet Servis Sağlayıcı gönderilen mesajları.
3. Doğrulanmamış Posta Listeleri yayınlanıyor. E-posta adresi sahibinin açık ve doğrulanabilir izni olmadan herhangi bir e-posta listesine e-posta adresleri abone yasaktır. Tüm posta Metelixiz.net.tr müşteriler tarafından işletilen listelerinin olması gerekir ("Opt-in Onaylandı")-Kapalı çevrim. Her adres sahibinin alınan abonelik onay mesajı e-posta listesi varlığı süresince dosya üzerinde tutulmalıdır. , Herhangi bir Metelixiz.net.tr barındırılan etki için postalama için 3. şahıslara e-posta adresleri listeleri Satınalma, veya herhangi bir Metelixiz.net.tr hesap başvuran yasaktır.
4. Reklam, iletilmesi, veya başka bir şekilde herhangi bir yazılım, program, ürün ya da bu KKS veya içeren diğer herhangi bir İnternet Servis Sağlayıcı, bir AUP ihlal için tasarlanmıştır hizmeti yapmak, ancak bunlarla sınırlı değildir, araçlarının kolaylaştırılması göndermek için İstenmeyen Toplu E-posta, ping başlaması, hizmet saldırıları sel, mail bombalama, inkar.
5.. Adına bir hesap İşletim veya bağlantılı olarak, veya herhangi bir hizmet satma, Spamhaus listelenen kişiler veya firmalar Bilinen Spam Operasyon (ROKSO) www.spamhaus.org / ROKSO az veritabanı Kayıt.
6. Herhangi bir hesap veya bilgisayar kaynak (örneğin, "çatlama") bu kullanıcıya ait olmayan erişmek için bir kullanıcı tarafından yetkisiz girişimleri.
7. Alma veya ödeme önlemek kastıyla herhangi bir yolla veya aygıt tarafından hizmet satın alınmaya çalışılması.
8. Yetkisiz erişim, değiştirme, yok etme veya herhangi bir araç veya aygıt tarafından herhangi bir Metelixiz.net.tr müşteriler veya son kullanıcıların herhangi bir bilginin bunların herhangi bir teşebbüstür.
9. Bilerek taciz etmek için, ya da Metelixiz.net.tr ağ veya başka bir sağlayıcının ağında olup başka herhangi bir kullanıcı için (örneğin, senkronize sayı dizisi saldırıları) reddi-of-service neden olur tasarlanmış herhangi bir faaliyette.
10. Diğer müşterilerin veya yetkili kullanıcılar tarafından Metelixiz.net.tr ağ kullanımı ile müdahale Metelixiz.net.tr 's Hizmetleri kullanma.
Müşteri Kullanıcılar için Müşteri Sorumluluk
Her Metelixiz.net.tr müşteri kullanıcılarının faaliyetlerinden sorumlu olup, Metelixiz.net.tr hizmet kabul ederek, müşterilerine / temsilcileri veya son kullanıcılar bu Politikası uymayı sağlamak için kabul edilir. Müşteri / temsilcileri veya Metelixiz.net.tr müşterinin son kullanıcılar hakkındaki şikayetler eylem için Metelixiz.net.tr müşteri postmaster iletilir. Metelixiz.net.tr Kabul Edilebilir Kullanım Politikası'nı ihlal oluşursa, Metelixiz.net.tr ile hizmet feshetme veya Metelixiz.net.tr uygun gördüğü Metelixiz.net.tr 's AUP ihlal kusurlu müşteri durdurmak için harekete geçmek hakkını saklı tutar , haber vermeden.

Last Modified: 23/07/09